MAKYAJ

Makyaj

Genelde bayanlar makyaj konusunda doğru olanın tam olarak ne olduğunu bilmiyorlar. Tabiki maksadım kimseyi suçlamak da değil ama öğrenmenin zamanı geldi artık. Yolda hatta ekranda kadın programlarından gördüğüm kadarıyla insanlar sürekli doğallıktan öte ve yanlış hatalı makyajlar yapıyorlar.

Makyaj yapmadan önce kişinin kendi tipolojisini bilmesi gerekir.

Yani ;

* Saç rengi
* Ten rengi
* Göz rengi,
* Yüz şekli
* ve kemik yapısı

Bunları kendinize sorduktan sonra benim makyaj önerilerimi uygulayabilirsiniz.

Makyaj özellikle kadınların güzel görünmek için vazgeçemediği en önemli unsurlardan biridir.

Tüm kadınlar güzel görünmek ister ve makyaj; insanın fiziği üstünde çeşitli değişiklik, ekleme, renklendirme gibi çeşitli amaçlı kullanılan çekiciliği ve güzelliği amaçlayan kozmetik ürünlere denir.

Bu kozmetik ürünler günümüzde krem, losyon, ruj, parfüm gibi çok kapsamlı bir alana sahiptir.

En çok yüz, göz ve dudak bölgesi için kullanılıyor olsa da sadece bu bölgelerle sınırlı değildir. El, vücut, ayak, tırnak ve diğer vücut bölgeleri için de birçok makyaj ve bakım ürünü bulunmaktadır.

KUMRALLARA MAKYAJ ÖNERİLERİ

Kumral bayanlar Türk tipi bayanlardır. Saçlar kumral ya da kestane rengi ve türevleri, gözler kahverengi, ela ya da bal rengi ise bu tip bayanlar kumraldır ve yaptıkları makyaj çok renkli olmayan ( pembeler, lilalar yok ) makyajlar olmalıdır.

Detaylı olarak aşağıdakilere uymalısınız.

Fondöten: Markasına göre değişir ama kendi tipiniz renginde yani kumral renk tonlarında bir fondöten seçimi yapmalısınız.

Allık: Kahve tonları ve gold kahve tonları allıklar sizin için uygundur. Yalnız allık sürerken yüzünüzün şekline göre sürmeniz de önemlidir. Eğer düz ve uzun bir yüzünüz varsa biraz yana, yani kulaklara doğru yatay şekilde sürmeniz gerekir. Eğer yuvarlak veya oval yüzünüz varsa yukarı doğru sürmeniz gerekir.

Göz Farları: Kahve, gold kahve, zeytin yeşili ve bu renkleri siyahla kombine edebilirsiniz. Bu şekilde kullandığınız takdirde hem göz renginiz ön plana çıkacak hem de daha çekici bir hava katacaktır.

Ruj: Parlak kahve renkleri, pembe kullanacaksanız bile üzerine kahverengi parlatıcı kullanabilirsiniz.

SARIŞINLARA MAKYAJ ÖNERİLERİ

Öncelikle gerçek bir sarışın mısınız, yoksa sadece saçlarınız mı sarı?

Çünkü Türkiye de doğal sarışına rastlamak zor ve genelde boyalı sarı saçlara sahip bayanlar sarışın olarak adlandırılıyor. Ama şunu unutmayın: Önemli olan ten renginiz. Çünkü bazen kumral veya esmer bayanlar sarı saç kullandıkları zaman hataya düşüyorlar. Ten renginizi baz almanız gerekir.

Sarışınsanız ve gözleriniz açık renk ise bu önerilerim sizin için;

Fondöten: Markadan markaya numara değişir ama sizin kesinlikle çok açık tonlarda fondöten kullanmanız gerekir.

Göz farı: Pembe ve açık mavi tonları sizin için ideal. Lila vb. açık renkler de size yakışır. Bordo ve zeytin yeşili gibi renklerden uzak durmalısınız. Sarışınlar sıcak renkli kadınlardır dolayısıyla sizin daha sıcak renkleri tercih etmeniz gerekir.

Allık: Kesinlikle pembeler sizin için. Koyu kahvelerden uzak durun.

Ruj: Açık pembe ve parıltılı tonlar.

ESMERLERE MAKYAJ ÖNERİLERİ

Esmeler nasıl makyaj yapmalı diye çok sorular geliyor bana. Ten renkleri koyu olduğu için her fondöten ya da göz farını kullanamazlar.

Örneğin siz de deneyebilirsiniz, çok açık bir mavi göz farını sarışın bayanlar kullanınca farklı, esmeler kullanınca farklı tonlarda çıkar. Bunun sebebi ten renkleri koyu oldukları için renk pigmentasyonunu kırması. Bunun için herkesin kullandığı tonlar farklı olmalı.

Fondöten: Sizin iki tip renk fondöten kullanmanız gerekir. İlk olarak ten renginize uygun koyu renk bir fondöten, ikinci olarak ise aldığınız bu fondötenin iki ton açığı (bunu yüzünüzdeki aydınlatılması gereken yerler için kullanmanız gerekecek)

Allık: Çok koyu kahve tonları ve kiremit tonları olabilir. Pembe ton allıklardan uzak durmanız gerekir.

Göz Farları: Kumral bayanların kullandığı her rengi kullanabilirsiniz. Yani zeytin yeşili, kahve ve gold kahve tonları, siyahla kombine edebilirsiniz. Bunun haricinde mürdüm, somon renkleri, griler ve morlar, turuncular sizin için mükemmel renklerdir.

Ruj: Kahve tonları sizin için uygundur. Yine açık pembe ve parlak pembe parlatılardan uzak durunuz.

KIZILLARA MAKYAJ ÖNERİLERİ

Kızıl saçlı bayanlar gözleri ne renk olursa olsun konsept olarak benim makyaj önerilerime uygun makyaj yapabilirler.

Ayrıca ten rengi kızıl olan bayanları tarif etmek gerekirse ciltte hafif turunculuk ve çiller vardır ama sadece saçlarınız kızıl ise de bu tavsiyeleri kullanabilirsiniz.

Fondöten: Ten reginize uygun içinde pembelik olmayan açık tonlar almalısınız.

Göz Farları: Somon, mürdüm, morlar, siyahlar sizin için çok çok uygun. Pembelerden ise uzak durun.

Allık: Pembelerden uzak kahverengi tonları olabilir.

Ruj: Kırmızı olabilir ya da kahve tonları yine ama çok koyu ve soğuk olmayan kahve tonları kullanabilirsiniz.

Close Zoom
Sohbet
💬 Yardım
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?