Dermapen Uygulaması

Dermapen Nedir?

Sağlıklı ve düzgün görünümlü bir cilde sahip olmak, bireyin gerek sosyal gerek psikolojik yönden kendini iyi hissetmesi için oldukça önemlidir. Ciltte özellikle de mimik bölgelerinde oluşan ince çizgiler, kırışıklıklar, lekeler ve genişlemiş gözenekler gibi pek çok sorun, hoş olmayan bir görüntüye neden olur. Uzun yıllardır yaygın olarak yapılan ve bu gibi cilt sorunlarının tedavisini sağlayan cilt bakım uygulamaları yalnızca kadınlar değil erkekler tarafından da rağbet görür. 

 Cildin daha canlı ve genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olan bu uygulama ile çok daha güzel bir cilde sahip olabilmek mümkündür.

Dermapen; microneedling veya mikroiğne olarak da adlandırılan bir cilt yenileme uygulamasıdır. Bu uygulama ile mikro iğneler vasıtasıyla cildin epidermis olarak adlandırılan en üst tabakasına ve bir altındaki dermis tabakasına mikro iğne uygulaması yapılır. Cilt sorunlarının etkilediği epidermis tabakasında oluşturulan bu mikro düzeydeki hasarlar sayesinde bölgede kolajen üretimi tetiklenir, bu sayede cilt yenilenerek bölgede bulunan sorunlar giderilir. Minimal invaziv bir uygulamadır ve kolajen üretimini desteklemesi nedeniyle kollajen indüksiyon tedavisi olarak da adlandırılır. Bahsedilen mikro hasar, kişinin hissedebileceği boyutta değildir ve tahrişe, ağrıya yol açmaz. Cilt sorunlarının düzeltilmesinde kullanılan diğer bazı yöntemlerin aksine cildin herhangi bir tabakasının soyulmasını gerektirmez. 

Dermapen yöntemi aslında tarihi çok eskiye dayanan, antik Çin’de dahi uygulandığı bilinen bir tedavi yöntemidir. Bu eski dönemden köken alan mikro iğne yöntemi, tıbbın ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte güncel olarak yorumlanarak Dermapen adı verilen medikal tedaviyi ortaya çıkarmıştır. Tüm cilt tipleri için uygun olan Dermapen tedavisi; ince cilt yapısına sahip boyun bölgesi veya kolların iç kısmı gibi hassas bölgelere dahi uygulanabilir. En sık tercih edilen uygulama bölgeleri arasında ise yüz, eller, boyun gibi bölgeler yer alır. Uzun yıllardır pek çok kişiye uygulanan Dermapen tedavisi, 2012 yılında Amerika’da en iyi cilt gençleştirme tekniği ödülünü almıştır.

Dermapen Kimlere Uygulanır?

Son yıllarda artan popülerliği nedeniyle dermapen nedir sorusu cilt kusurları ile mücadele eden pek çok birey tarafından sıklıkla sorulur. Dermapen; bir cilt gençleştirme uygulamasıdır ve yaşlanmaya bağlı cilt sorunları yaşayan tüm bireylere uygulanabilir. Bir mikro iğneleme prosedürü olan bu yöntem aynı zamanda cildin sıkılaştırılması ve yenilenmesi üzerinde de etkilidir. Tedavide iyileştirilmesi hedeflenen cilt sorunları arasında:

· Sivilce lekeleri,

· Yaşlılık lekeleri,

· Kırışıklıklar ve ince çizgiler,

· Yara izleri,

· Genişlemiş gözenekler,

· Elastikiyetini kaybetmiş cilt,

· Cilt tonundaki düzensizlikler gibi sorunlar yer alır.

Bu sorunlar genellikle yüz bölgesine uygulanan dermapen tedavisinde hedeflenen cilt sorunları olmakla birlikte vücudun farklı bölgelerindeki sorunların tedavisinde de Dermapen kullanılabilir. Özellikle bacak ve karın bölgesinde sıklıkla karşılaşılan çatlak sorunu ve yara izleri için Dermapen tedavisi uygulanabilir. Aynı zamanda saç dökülmesi tedavisi için de tercih edilebilecek tedavi yöntemlerinden bir tanesini oluşturur.

Dermapen Nasıl Uygulanır?

Dermapen cihazı kullanılarak yapılan mikro iğneleme uygulaması, geleneksel bir tedavi olan akupunkturun cilt yenileme için yorumlanmış bir şeklidir. Akupunkturdan farklı olarak dermapende amaç ağrıların azaltılması değil, cildin yenilenmesidir. 

Mikro iğnelemenin hedef aldığı cilt sorunlarına sahip olan bireyler, hekim tarafından öncelikle bir cilt muayenesinden geçirilir. Dermapen, yalnızca tıp doktorları tarafından uygun ortamda gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Bu nedenle hekim olmayan uygulayıcılar veya evde kendi kendine kullanım cihazlarının tercih edilmesi cilde önemli ve kalıcı hasarlar verebildiğinden kaçınılması gereken uygulamalardır. 

Dermapen için uygun olduğu görülen hastaya işlem için hekim tarafından randevu verilir. Randevu günü geldiğinde işleme başlanmadan yaklaşık 30-60 dakika önce ağrı olasılığının önlenmesi için cilde anestezik madde uygulanır. Bu anestezik madde yalnızca işlemin yapılacağı bölgeyi uyuşturan topikal bir anesteziktir. Ardından kalem benzeri bir alet olan dermapen cihazı yardımıyla cilt yüzeyine mikro iğneleme yapılır. 

Dermapen cihazı üzerinde çok küçük yapıda 12 adet iğne bulunur ve bu iğneler cihazın tedavi edilen bölge üzerinde gezdirilmesi sırasında derinin yalnızca en üst tabakalarını etkileyecek mikro düzeyde hasarlar oluşturur. Oluşturulan bu hasar cildin yenilenmesi için gerekli olan kolajen ve elastin üretimini teşvik eder ve bölgenin yenilenmesi sırasında cilt sorunları da düzeltilmiş olur. İşlemin ne kadar süreceği, uygulamanın yapılacağı alanın boyutuna göre değişir. Fakat ortalama cilt kusurları için tedavi süresi 30 dakika civarı olarak belirtilebilir. İşlemin ardından hekim tarafından cilde bazı krem uygulamaları yapılabilir. Bu nedenle Dermapen tedavisinin olduğu gün hasta, bu işlem için en az birkaç saatini ayırmış olmalıdır.

Dermapen Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dermapen tedavisi, minimal invaziv bir cilt gençleştirme uygulamasıdır ve uzun iyileşme süreleri gerektirmez. Çoğu insan tedaviden birkaç saat sonra günlük yaşamına dönebilir. İşlemi takip eden ilk birkaç gün içerisinde kızarıklık, tahriş gibi bazı etkiler görülebilir. Bunlar iğnelerin oluşturduğu hasara ve cildin kendini onarmasına bağlı olarak ortaya çıkar ve doğal bir durumdur. Ayrıca bu işlemin ardından ilk birkaç gün veya cildinizin hassasiyetine bağlı olarak bir hafta boyunca güneşe karşı hassasiyet artmış olacağından güneş koruyucu krem kullanılmadan açık havaya çıkılmamalıdır. Hava güneşli olmasa dahi güneş kremi mutlaka kullanılmalıdır. 

Cildin kendini yenilemesine bağlı olarak tedaviden beklenen sonuçlar birkaç hafta içerisinde ortaya çıkar. Bu süreçte hekiminiz sizi bir kontrol randevusuna çağıracaktır. Kontrol randevusunda cildin güncel durumu incelenir. Bazı hastalarda tamamlayıcı uygulama veya yeni bir seans gerekebilir. Tedavinin kaç seanstan oluşacağı hekim tarafından yapılacak muayeneler ışığında, tamamen cildin verdiği tepkiye ve iyileşme düzeyine göre belirlenir.

Dermapen Tedavisi Riskli Midir?

Dermapen bir plastik cerrahi uygulaması değildir ve ciltte yalnızca mikro boyutta hasara yol açar. Fakat tüm kozmetik prosedürlerde olduğu gibi mikro iğnelemede de düşük oranda da olsa bir risk söz konusudur. En yaygın etki ise ciltte tahriş oluşumudur. Birkaç gün kızarıklık ve tahriş görülebilir. Fakat kanama, morarma, enfeksiyon belirtileri gibi olumsuzlukların görülmesi halinde hekiminize başvurmanız gerekir. Bununla birlikte dermapen tedavisi etkilerinin tam olarak bilinmemesi nedeniyle hamile kadınlara uygulanmamalıdır. Ayrıca sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları olanlar, cildinde açık yara bulunanlar ve yakın zamanda radyasyon tedavisi almış olanlar riskli grupta yer aldığından dermapen tedavisi için uygun değildir. Uygun profildeki hastalar için ise tedaviden önceki ve sonraki süreçte hekimin vereceği önerilere harfiyen uyulması, risklerin minimuma indirilmesine yardımcı olacaktır.

Dermapen Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Dermapen yaptıranlar tarafından bu cilt gençleştirme tedavisinin tercih edilmesinde etkili olan faktörlerden en önemlisi herhangi bir kimyasal madde kullanılmamasıdır. Yalnızca cihaz yardımıyla yapılan bu işlemde cildin zararlı kimyasallar tarafından soyulması gerekmez. Ayrıca zahmetsiz bir tedavi yöntemidir ve seanslar halinde uygulanır. Dermapen faydaları arasında en önemlilerinden bir diğeri ise yanık ya da leke oluşumu gibi risklerin olmayışıdır. Tüm cilt tonları için güvenli bir uygulamadır ve lazer ile gençleştirme tedavisine uygun olmayan koyu tenli bireyler tarafından da tercih edilebilir. Dermapen iğnesi genellikle hastaları korkutsa da bu iğneler neredeyse bir ağrı bile oluşturamayacak kadar küçük boyuttadır. Ciltte oluşturduğu yenileyici etki ise neden olduğu zahmetin çok daha üzerinde bir güce sahiptir. Tüm vücutta uygulanabilen bu tedavi, cihazın tasarımının uygun olması nedeniyle dudak kenarları, göz çevresi, burun kenarları gibi ulaşılması zor alanları da tedavi edebilme imkanı sunar.

Eğer siz de yaşlanmaya bağlı sorunlar, çatlaklar, yara izleri veya akne izleri gibi cilt kusurlarınızdan kurtulmak istiyorsanız, dermapen uygulaması konusunda profesyonel güzellik uzmanımıza danışabilirsiniz. 

Close Zoom
Sohbet
💬 Yardım
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?